Jeśli chcesz dostać 5 z j. angielskiego naucz się płynnie czytać tego.

Christmas Tongue Twisters

  • Tiny Timmy trims the tall tree with tinsel.                    
  • Santa's sleigh slides on slick snow. 
  • Seven Santas sang silly songs.               
  • Bobby brings bright bells.        
  • How many deer would a reindeer reign if a reindeer could reign deer?                                                              
  • Running reindeer romp 'round red wreaths.      
  • Kris Kringle chose to climb the chimney at Christmas.
  • Chilly chipper children cheerfully chant.                        
  • Two trains travel together to Toyland.       
  • Eleven elves licked eleven little licorice lollipops                  

s8

 

 

 

Merry Christmas

and

HappyNewYear!!!

 

 

Tradycje Bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii.

Angielskie słowo "Christmas" to skrót od słów Mass of Christ, czyli msza Chrystusa. Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją największy dzwon na wieży kościelnej obwieszczał początek świąt, radość z narodzin Chrystusa.
Zwyczaj ubierania choinki zakorzenił się bardzo mocno w Wielkiej Brytanii. Przybył na Wyspy Brytyjskie z królową Charlottą. Jednak tradycja ta rozpowszechniła się, kiedy magazyn The Illustrated London News zamieścił rycinę rodziny królewskiej zebranej wokół choinki. Obrazek poruszył wyobraźnię czytelników i wkrótce drzewko świąteczne było  we wszystkich brytyjskich domach.
Brytyjskie dzieci czekają na Mikołaja międzynarodowego o rodowodzie amerykańskim -
Santa Claus albo Father Christmas. W wigilię Bożego Narodzenia - Christmas Eve - dzieci w Wielkiej Brytanii zostawiają poczęstunek dla Mikołaja.

  

Pierwszego dnia Świąt - Christmas Day, dzieci szukają w świątecznych skarpetach prezentów. Najważniejszym posiłkiem jest wczesny obiad w świąteczny dzień. Dawno podawano głowę dzika, albo pieczoną gęś. Z biegiem czasu jednak gęś została zastąpiona przez nadziewanego indyka. Ptak wypełniany jest kasztanami jadalnymi, pieczonymi ziemniakami, brukselką albo pietruszką ze skórką pomarańczową. Na deser podaje sięChristmas pudding z suszonymi owocami, w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki.  Mince pies (babeczki) są także tradycją. Są to okrągłe babeczki ze słodkim nadzieniem, zazwyczaj zrobionym ze smażonych rodzynek, drobno posiekanych jabłek i skórki pomarańczowej. W Anglii brak jednej z najpiękniejszej tradycji świątecznej jaką jest dzielenie się opłatkiem. I jakkolwiek Christmas Crackers nie mają nic wspólnego z opłatkiem są nieodłącznym elementem świątecznego stołu. Znajdują się przy każdym talerzu i są pewną formą „dzielenia”. Crackers-y są to zdobione papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby wywołując przy tym głośny wybuch. We wnętrzu każdego cukierka znajdują się małe niespodzianki takie które rozluźniają atmosferę przy stole np. żart, wróżba lub gra towarzyska.  

    

Drugiego dnia Świąt - Boxing Day - nazwany tak od zwyczaju dawania "świątecznych pudełek" tzw. Chrismtas Boxes, Brytyjczycy tradycyjnie obdarowują się nimi i spotykają się w gronie przyjaciół na świątecznych przyjęciach

System.String[]

Witam Wszystkich,

Gorąco zachęcam do czytania zakładki English Club, która niedawno pojawiła się na naszej stronie. Już wkrótce każdy z Was znajdzie tutaj wiele ciekawostek  oraz  pomocnych materiałów dotyczących języka angielskiego. 

Zapisy do  English Clubodbędą się  we Wtorek (16.09.)  na długiej przerwie w Sali nr. 18.

Monika Mostowik

System.String[]

Zachęcam rodziców i opiekunów dzieci z klas 1-3 SP do skorzystania z zaproszenia do współpracy przy nauce języka angielskiego. Poradnik znajduje się na stronie http://www.english-adventure.pl/ i zawiera cenne wskazówki jak pomóc dziecku w domu. Wspólne zabawy nie wymagają specjalistycznej wiedzy i nie są skomplikowane a są dodatkową motywacją do pogłębiania wiedzy.

System.String[]