W czwartek – 1 czerwca 2023 r.(Dzień Dziecka!!!) uczniowie klas I i II uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Celem wycieczki było zapoznanie z historią, legendami oraz  wybranymi zabytkami Krakowa. Pierwszym punktem programu podczas naszej wyprawy było Muzeum Obwarzanka.

Historia obwarzanka krakowskiego sięga średniowiecza, już 1394 roku. Nazwa wzięła się od "obwarzania",  czyli zanurzania we wrzącej wodzie. Obwarzanki krakowskie są symbolem miasta. W muzeum podczas pokazu dzieci poznały wszystkie jego sekrety – historię, etymologię nazwy, składniki ciasta

i unikatowy proces produkcji, a co najważniejsze – stworzyły własny okrągły przysmak, otrzymały „Dyplom czeladnika obwarzankowego” i tę jeszcze gorącą pamiątkę zabrały
ze sobą! Kolejnym punktem programu był spacer „Traktem Królewskim”, który rozpoczęliśmy na Placu Matejki, następnie przeszliśmy koło Barbakanu przez Bramę Floriańską, ulicą Floriańską przez Rynek Główny, ulicą Grodzką na Wawel (odwiedzić smoka). Nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania Sukiennic i Bazyliki Mariackiej, gdzie podziwialiśmy min. piękno ołtarza Wita Stwosza. Obowiązkowym punktem programu było wysłuchanie hejnału oraz karmienie krakowskich gołębi.

Największą atrakcją był jednak rejs po Wiśle. Co ciekawe załoga tego statku to mieszkańcy naszej wsi: pan Zdzisław Miśkiewicz (dziadek ucznia kl. II- Kacpra Tyrybona), Stanisław Szymula i pan Andrzej Brania. Na pokładzie statku na  dzieci czekała przygotowana prze nich niespodzianka – pyszne lody. Wiele radości sprawiła wszystkim możliwość przejęcia steru (co zostało udokumentowane pamiątkowym zdjęciem).

Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków. Zakupione pamiątki i zdjęcia będą nam przypominać Gród Kraka.

Zobacz zdjęcia.