29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do dnia urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.

W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w piątek. W tym dniu uczniowie klasy VI wraz z nauczycielem bibliotekarzem Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Łączanach zaprezentowali dla młodszych koleżanek i kolegów z klas I - III Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola bajkę braci Grimm „Czerwony Kapturek”.

Wokół czytających i czytelników unosiła się nuta magii. Spotkanie to pozostanie na długo w sercach małych i tych troszkę większych… :)

Do dokumentacji tak miłych spotkań wykorzystaliśmy aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się do akcji głośnego czytania!